Büyükbaş Hayvanlarda Laktik Asidoz Tedavisi

Laktik Asidoz hastalığı (Akut Rumen Asidozu); Ön midelerde laktik asit sentezinin artması nedeniyle mikrobiyal fermantasyon bozukluğudur. Bu bir tahıl zehirlenmesidir. Genellikle büyükbaş hayvanların tahıl veya kesif yemleri aşırı tüketmesinden kaynaklanır. Merada beslenen inekler veya besi sığırları tahılla beslenmeye adapte olmadan orta miktarda bile tahıl tüketse akut hasta olabilir, hatta ölebilir.

Laktik asidoza neden olan etmenler şunlardır;

 • Tahıl depolarına yanlışlıkla erişim
 • Hasattan sonra aşırı tahıl içeren anız
 • Hasat edilmemiş ekinlere hayvanların erişimi
 • Uygun olmayan sığır ve koyun besleme rasyonları

Laktik Asidoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hafif ya da başlangıç seviyesinde birkaç gün süreli geçici iştahsızlık ve basit ön mide disfonksiyonu semptomlarıyla seyreder. Rumen hareketlerinde ve geviş getirmede azalma, süt miktarı ve süt yağ oranında düşüşler, gaitanın gri renkte ve yumuşak (hafif ishal) olduğu görülür.

Orta derecedeki hastalıklarda yem alımından 12 – 24 saat sonra ortaya çıkar. Hayvanlar aniden yemden kesilir ve su içmezler. Süt verimi şiddetli azalır veya tamamen durur. Hastalarda huzursuzluk, boş çiğneme hareketleri, diş gıcırdatma, inleme, kas titremeleri, bazen sancı semptomları görülür. Kısa süre içerisinde apati gözlenir. Hayvanlarda durgunluk, uyuşukluk, çevre ile ilgisizlik, devamlı yatma arzusu görülür. Çoğu hayvanlar yatar, kalkamazlar.

Şiddetli hastalıklarda ise yem alımından 6 – 12 saat sonra belirgin semptomlar oluşur. Süt verimi tamamen durur. Hastalarda şiddetli ishal ( hemorajik olabilir)  intoksikasyon (SSS bozuklukları) ve dehidrasyon belirtileriyle 12 saat sonra yatalak olur ve koma tablosu gözlenir. İleri derecede kalp – dolaşım yetmezliği (kalp frekansı çok artmış, sistolik ve diastolik sesler ayırtedilemez, nabız zayıf ve güçlükle hissedilir, bazen hissedilmez) bulunur. Vücut temparatürü genellikle subnormaldir. Hastalar tedavi edilmezse 12 – 24 saat sonra ölür.

Laktik Asidoz Hastalığına Ne İyi Gelir?

Morova Tamamlayıcı Zeytin Yemi Asidoz hastalığının başlamasına engel olup tedavisine de yardımcı olmaktadır. Morova tamamlayıcı zeytin yemi içerisindeki sekonder metabolitler sayesinde rumendeki mikroorganizmaların çalışmasına engel olup, baskılama özelliğine sahip olduğu için laktik asit üretimi azalmaktadır. Bilindiği üzere laktik asit rumen asidozunu başlatan en büyük etkenlerden biridir.

Morova tamamlayıcı yem; 

 • Sindirim sistemini rahatlatır. İçeriğinde %8-10 zeytinyağı bulunmaktadır.
 • Zeytinyağının içerisinde bulunan tekli doymamış yağlar sayesinde bağırsak hareketleri düzenlenir.
 • E ve K vitamini, Demir, Omega 3, Omega 6 ve yağ asitleri ile antioksidanlar da içerdiğinden sindirim sistemi sağlığını destekler.

 

Morova tamamlayıcı zeytin yeminin hayvanlar üzerine olumlu etkileri; Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yapılan araştırma raporları ve yüzlerce besiciden gelen olumlu yorumlar ile de kanıtlanmaktadır.

Morova Tamamlayıcı Yem hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Ürün hakkında soru sormak, sipariş vermek ve görüş bildirmek için sayfanın altında bulunan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı değerlendirin: 

0 / 5

Your page rank:

Büyükbaş Hayvanlarda Laktik Asidoz Tedavisi” hakkında yapılan yorumlar

 1. Şükrü Ş.

  Gerçekten doğru bir yazı olmuş. 1 senedir biz de morovanın yemlerini kullanıyoruz. Allaha şükür hiç bir hayvanımız hastalanmadı. Üstüne bu yem sonrası ikiz üçüz doğumlar başladı. Okuyan tüm arkadaşlara tavsiye ederim

 2. Ücreti ne kadar ? Mersin’e teslim ediyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda

Türkiye’nin zeytin başkanti olan Aydın’da 1978 yılında zeytin sıkımı üzerine başladığımız yolculuk 1984 yılından itibaren Şenol Gıda Sanayi A.Ş ünvanıyla devam etti. Bölgenin ileri teknoloji ilk sıkım tesisi olarak faaliyet gösteren Morova, günümüzde mucize bitki zeytin’den mucize ürünler üretmeye devam etmektedir.


Bize Ulaşın

Kategoriler

Takvim

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bize Ulaşın

Şirketimize ulaşmak için bu bölümdeki formu doldurabilirsiniz.